Лекари предупреждават за „предозиране“ на добавка с витамин D – мъж е хоспитализиран след загуба на 28 килограма

Лекарите предупреждават, че „предозирането“ на добавки с витамин D е едновременно възможно и вредно.

„Хипервитаминоза D“ нараства и е свързана с широк спектър от потенциално сериозни здравословни проблеми.

Лекарите предупреждават, че „предозирането“ на добавки с витамин D е както възможно, така и вредно, след като лекуваха мъж, който се нуждаеше от прием в болница заради прекомерния си прием на витамин D. Те съобщиха за своите опасения в списанието Доклади за случаи на BMJ.

Те посочват, че „хипервитаминоза D“, както официално е известно състоянието, нараства и е свързана с голямо разнообразие от потенциално сериозни здравословни състояния.

Този конкретен случай се отнася за мъж на средна възраст, който е бил изпратен в болницата от своя семеен лекар след оплакване от повтарящо се повръщане, гадене, крампи на краката, коремна болка, повишена жажда, сухота в устата, шум в ушите (звънене в ушите), диария и загуба на тегло (28 фунта или 12,7 кг).

Симптомите на хипервитаминоза D включват сънливост, депресия, объркване, анорексия, апатия, психоза, коремна болка, ступор, кома, повръщане, пептични язви, запек, панкреатит, нарушен сърдечен ритъм, високо кръвно налягане и бъбречни аномалии, включително бъбречна недостатъчност.

Тези симптоми са присъствали в продължение на почти 3 месеца и са започнали около 1 месец след като той е започнал интензивен режим на витаминни добавки по съвет на диетолог.

Мъжът е имал различни основни здравословни проблеми, включително туберкулоза, бактериален менингит, тумор на вътрешното ухо (ляв вестибуларен шваном), което е довело до глухота в това ухо, натрупване на течност в мозъка (хидроцефалия) и хроничен синузит.

Той е приемал високи дози от повече от 20 добавки без рецепта всеки ден, съдържащи: витамин D 50 000 mg – дневната нужда е 600 mg или 400 IU; витамин K2 100 mg (дневна нужда 100–300 µg); витамин C, витамин B9 (фолат) 1000 mg (дневна нужда 400 µg); витамин B2 (рибофлавин), витамин B6, омега-3 2000 mg два пъти дневно (дневна нужда 200–500 mg), плюс няколко други витаминни, минерални, хранителни и пробиотични добавки.

След като симптомите му се развиха, той спря да приема ежедневния си коктейл с добавки, но симптомите му не изчезнаха.

Кръвните изследвания, назначени от семейния му лекар, показват, че той има изключително високи нива на калций и леко повишени нива на магнезий. И нивото на витамин D беше седем пъти по-високо от необходимото за достатъчно.

Тестовете разкриха също, че бъбреците му не работят правилно (остра бъбречна травма). Резултатите от различни рентгенови снимки и сканирания за проверка за рак бяха нормални.

Мъжът остана в болницата 8 дни, през което време му бяха дадени интравенозни течности за промиване на системата му и лекувани с бифосфонати – лекарства, които обикновено се използват за укрепване на костите или за понижаване на прекомерните нива на калций в кръвта.

Два месеца след изписването от болницата нивото на калция му се нормализира, но нивото на витамин D все още беше необичайно високо.

„В световен мащаб има нарастваща тенденция на хипервитаминоза D, клинично състояние, характеризиращо се с повишени серумни нива на витамин D3“, като жените, децата и хирургичните пациенти са най-вероятно засегнати, пишат авторите.

Източници на витамин D

Източниците на витамин D включват мазна риба, излагане на слънчева светлина и добавки.

Препоръчителните нива на витамин D могат да бъдат получени от диетата (консумиране на диви гъби и мазна риба), излагане на кожата на слънчева светлина и добавки.

„Като се има предвид неговият бавен оборот (период на полуразпад от приблизително 2 месеца), по време на който се развива токсичността на витамин D, симптомите могат да продължат няколко седмици“, предупреждават авторите.

Симптомите на хипервитаминоза D са много и разнообразни, посочват те, и са причинени най-вече от излишък на калций в кръвта. Те включват объркване, сънливост, апатия, психоза, анорексия, депресия, кома, повръщане, коремна болка, запек, пептични язви, ступор, панкреатит, нарушен сърдечен ритъм, високо кръвно налягане и бъбречни аномалии, включително бъбречна недостатъчност.

Други свързани характеристики, като кератопатия (възпалително очно заболяване), скованост на ставите (артралгия) и загуба на слуха или глухота, също са докладвани, добавят те.

Това е само един случай и въпреки че хипервитаминозата D се увеличава, тя все още е сравнително необичайна, предупреждават авторите.

Въпреки това, допълващата терапия, включително използването на хранителни добавки, е популярна и хората може да не осъзнават, че е възможно предозирането на витамин D или потенциалните последици от това, казват те.

„Този ​​доклад допълнително подчертава потенциалната токсичност на добавките, които до голяма степен се считат за безопасни, докато не се приемат в небезопасни количества или в опасни комбинации“, заключават те.

Препратки: „Интоксикация с витамин D и тежка хиперкалциемия, усложняващи злоупотребата с хранителни добавки“ 5 юли 2022 г., Доклади за случаи на BMJ.
DOI: 10.1136/bcr-2022-250553